Jak wybrać mieszkania inwestycyjne?

Każda osoba interesująca się tematem inwestowania z całą pewnością zna pojęcie dochodu pasywnego. Jednym ze sposobów na uzyskanie dochodów bez naszej faktycznej ingerencji są mieszkania inwestycyjne. Jak wybrać mieszkanie tak by nie narobić sobie kłopotów ? 

Jak wybrać mieszkanie pod inwestycję?

W jakimkolwiek inwestowaniu, kierowanie się emocjami jest największym błędem. Podobnie jest w przypadku inwestowania w nieruchomość. Dość często trzeba wcielić się w skórę potencjalnego klienta i spojrzeć na mieszkanie jego oczami. Czy będziemy wówczas nim zainteresowani? Z takim właśnie podejściem należy podejść do kupna. Pierwszym z kroków, na który należy zwrócić uwagę jest grupa docelowych najemców. Czego oni będą potencjalnie oczekiwać od mieszkania? Wiadomym jest, że innymi kryteriami będą sugerować się rodziny z dziećmi, a innymi studenci czy single. O pomoc warto poprosić również specjalistów, którzy dogłębnie poznali rynek nieruchomości. Świetnym przykładem jest witryna Condo, która oferuje pomoc, szczególnie dla początkujących inwestorów.

Małe czy duże mieszkanie? Zalety i wady

Kolejnym z lepszych pytań, na które należy sobie odpowiedzieć jest kwestia metrażu lokalu. Szczególnie dużą popularnością cieszą się mieszkania małe (30-45 metrów kwadratowych). Na taki lokal z pewnością znajdziemy duże grono odbiorców. Należą do nich między innymi: studenci, single, pary bez dzieci, osoby starsze czy też pracownicy. Jednakże należy pamiętać, że cena wynajmu takiego mieszkania będzie niższa, a więc przychodu z inwestycji. Rekompensuje to jednak fakt, że o kolejnego lokatora jest znacznie łatwiej.

Sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie w przypadku lokali o dużych powierzchniach – ponad 60 metrów kwadratowych. Cena wynajmu będzie większa, jednak konieczny czas pomiędzy zmianą lokatorów może znacznie się wydłużyć. Może się to wiązać więc ze znacznie mniejszymi zyskami. 

Ciekawe taktyką, często stosowaną wśród inwestorów jest zakup dużej nieruchomości, a następnie podzielenie jest np. na kawalerki. Z jednej strony ponosimy większe koszty za wszelkie remonty, a z drugiej dostajemy naraz 2 albo nawet i 3 mieszkania, które będzie łatwo wynająć. 

Lokalizacja

Jak zostało wspomniane klient jest najważniejszy. Istotna więc staje się również lokalizacja. Nie bez powodu lokale z dostępem do wielu kluczowych miejsc typu szkoła, sklepy, fryzjer, kino czy restauracje są znacznie droższe niż mieszkania, gdzie nie ma  dostępu do kluczowej infrastruktury. 

Jest to także zależne w dużej mierze właśnie od docelowej grupy najemców. Osoby młode z całą pewnością będą szukać mieszkania z dostępem do atrakcji. Sprawdzą się w takim przypadku kina, kluby fitness, restauracje czy parki. Inaczej sytuacja będzie wyglądać w przypadku rodziny z dziećmi. Tutaj kluczowe będzie przedszkole, szkoła czy też plac zabaw. 

Podsumowanie

Podsumowując, mieszkania inwestycyjne stanowią jedną z lepszych form lokowania gotówki. Jednakże przed przystąpieniem do zakupu nieruchomości należy dokładnie zgłębić temat. Przede wszystkim kluczowym z elementów będzie dobra lokalizacja z dostępem do najważniejszej infrastruktury. Ponadto dobrze jest także przemyśleć metraż nieruchomości i docelową grupę najemców.