Inwestycje w trudnych czasach

Niedawno przedstawiono odczyt wskaźnika inflacji za lipiec i niestety znów okazało się, że dane nie napawają optymizmem- w Polsce wciąż utrzymuje się inflacja na poziomie ponad 15%, w wielu krajach Europy sytuacja jest podobna. Nic nie wskazuje w najbliższej przyszłości na nagły wzrost wartości pieniądza. W tej sytuacji na pewno każdy z nas zadaje sobie pytanie- w co zainwestować oszczędności, aby nie znikały w oczach? Rynek finansów oferuje kilka sposobów lokowania pieniędzy. Wybór zależy głównie od wysokości kwoty, którą dysponujemy, czasu, na jaki chcemy zamrozić pieniądze oraz ryzyka, które jesteśmy w stanie wziąć na siebie. 

Dostępne możliwości inwestowania 

Dla osób z mocnymi nerwami i czasem wolnym dobrym wyborem może być gra na giełdzie. Aktualnie ceny akcji są dość wysokie, więc jednocześnie ryzyko poniesienia ewentualnej straty jest również wygórowane. Warto też zaznaczyć, że inwestowanie na giełdzie wymaga trochę wiedzy i zainteresowania aktualnościami na rynku finansów, musimy śledzić na bieżąco kondycję danej firmy i wieści o koniunkturze w danej branży. 

Bardziej bezpieczną opcją są inwestycje w lokaty lub obligacje Skarbu Państwa, które nie wymagają ani fachowej wiedzy, ani dużego zaangażowania. Oczywiście wraz ze spadkiem ryzyka spada także stopa zwrotu. Większość banków oferuje złożone pakiety inwestycyjne, składające się na przykład z akcji, dłużnych papierów wartościowych i funduszów inwestujących na rynku dłużnym. Dzięki temu ryzyko straty zostaje zminimalizowane, a zwrot może być większy niż na zwykłej lokacie. 

Jeśli dysponujemy większym kapitałem lub do tego wykazujemy wysoką zdolność kredytową, warto rozważyć zakup mieszkania lub gruntu. Ostatnie kilka lat pokazuje, że nieruchomości mogą być pewniejsze niż na przykład kruszce, które zawsze kojarzone były ze stabilnością. Zaangażowanie kapitału w mieszkanie na wynajem długoterminowy wymaga cierpliwości- inwestycja zwraca się średnio po kilkunastu latach. Dlatego też ostatnio apartamenty na sprzedaż w atrakcyjnych częściach Polski, które mogą być udostępniane podróżującym, cieszą się ogromną popularnością. Jeśli mamy wystarczająco dużo wolnego czasu możemy sami zajmować się zarządzaniem nieruchomością. Natomiast, kiedy jesteśmy mocno zapracowani, z pomocą przychodzą firmy, które zajmują się odpłatną opieką nad naszym lokum. Niektóre z nich oferują nawet pomoc w ewentualnych naprawach szkód, czy remontach. 

Którą opcję wybrać? 

Decyzja, w co zainwestować oszczędności nie należy do najłatwiejszych. Jednak niezależnie ile pieniędzy posiadamy, prawdopodobnie najgorszym pomysłem będzie trzymanie gotówki w przysłowiowej skarpecie. Przy dwucyfrowej inflacji pewne jest tylko jedno- trzeba działać, zanim oszczędności stopnieją w oczach.